Новини


3Сеп2020

Коронавирусът отложи атестацията на учителите с години

Дългоочакваната атестация на учителите в България, която би трябвало да отсее добрите преподаватели и евентуално да доведе до ръст в заплатите им, се отлага отново - този път заради ситуацията с коронавируса. Това планира просветното министерство с промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.

Атестацията на педагозите бе регламентирана с новия училищен закон, който влезе в сила през 2016 година. При последващото подготвяне на наредбите, които реално изпълниха със съдържание закона, обаче оценката на работата на учителите бе оставена за след 4 години - през 2020/21 г. Идеята бе дотогава преподавателите да имат време да натрупат квалификационни кредити, които също станаха задължителни за тях с новия закон - в рамките на 4 г. те следва да са преминали през минимум 48 часа обучения, както и да подготвят свое професионално портфолио. То трябва да съдържа документи, доказващи активното участие на учителя в образователния процес, професионалното му усъвършенстване и кариерно развитие, постиженията на учениците му и т.н., като именно на негова база следваше да се извърши атестирането.

Така, през октомври-ноември 2020 г. се очакваше първото атестиране у нас да обхване 78 192 педагогически специалисти в системата на предучилищното и училищното образование, или почти 90% от всички педагогически специалисти в страната.

На прага на учебната 2020/21 година обаче атестациите ще се отложат отново - този път заради коронавируса. "Въведеното през месец март 2020 във връзка с COVID-19 извънредно положение, както и обявената извънредна епидемиологична обстановка впоследствие, повлияха върху всички регламентирани срокове и процеси в системата на предучилищното и училищното образование, включително и върху повишаване на квалификацията на учителите и другите педагогически специалисти. Това се отрази на възможността за натрупване на квалификационни кредити, които се присъждат в резултат от участие в обучителни форми, които от своя страна са задължение на педагогическите специалисти за всеки период на атестиране с цел кариерно развитие", посочват от министерството. Именно "невъзможността квалификационните кредити да бъдат придобивани при неприсъствено обучение или при синхронно обучение в електронна среда от разстояние е една от причините, които обуславят предложената промяна в наредбата", свързана с атестирането на педагогическите специалисти, пишат оттам. (за това как някои квалификации са се оказвали проформа, може да прочетете тук).

Друга причина е, че в процеса на оценяване на учителите трябва да се ангажират много други лица освен самите педагози, като в комисиите, които ще се сформират към всяко школо, следва да се включват представители на работодателя, на финансиращия орган, на педагогическия съвет, на регионалното управление на образованието, както и родител от обществения съвет. "В допълнение, процесът се утежнява и от обстоятелството, че трябва да протече едновременно във всички образователни институции", казват от МОН. Затова смятат, че е по-добре въпросната мащабна организация по атестирането да се отложи в период, в "който от първостепенно значение е организирането на нормално протичане на учебния процес през учебната година в условия на извънредна епидемиологична обстановка и непредвидими обстоятелства, при които системата на предучилищното и училищното образование все още усвоява най-ефективните методи за работа".

Предложението е отлагането да е с 1 г. - за 2021/22 г., но само за педагогическите специалисти, които работят в Националния дворец на децата, Държавния логопедичен център, центровете за подкрепа за личностно развитие и в регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование. За останалите учители, директори и педагогически специалисти, работещи в детските градини и училищата у нас, атестацията следва да се извърши "до една година след провеждане на инспектирането на институцията".

Обвързването на атестациите, особено на директорите, с инспектирането е логично - съвсем нормално е при оценката на даден директор да се взема предвид оценката на работата му, поставена от Националния инспекторат по образованието. Това обаче още повече отдалечава системата от дългоочакваните механизми, които трябва да повишат реално качеството на образованието и в крайна сметка и резултатите на учениците ни.

Въпросното инспектиране също е новост за образователната ни система - то започна едва през миналата учебна година, но бе прекъснато заради ситуацията с коронавируса, след което продължено, но с бавни темпове. Набелязаната цел от 150-200 инспектирани училища за 2020 г. остана мираж - до март НИО е проверил 89 градини и училища, а след това - оналйн инспекции са направени в 11 институции, т.е. общо 90 на брой за цялата минала учебна година. Според прогнози на шефа на НИО Анелия Андреева процесът по инспектиране на всички детски градини и училища у нас ще отнеме поне около 5 години. Това означава, че в някои училища, в които проверката мине например 2023/24 г., ще могат да пристъпят към атестиране на учителите и директорите чак през 2024/25 г., което е твърде дълъг хоризонт, през който могат да се случат още куп...

 

Виж цялата новина тук: СЕГА

Автор: Силвия Георгиева

Споделете с приятели

« ПредишнаСледваща »

Открий ни в: