Новини


15Май2015

Задължителната втора матура ще може да е и по музика

Учениците, завършили 12-и клас, вече ще имат повече възможности да изберат по кой предмет да се явят на задължителната втора матура. Досега те можеха да избират между 8 предмета, а занапред ще решават измежду 13, сред които дори музиката. Промяната е записана в новия закон за училищното и предучилищното образование и бе приета от депутатите от просветната комисия на 2-ро четене късно в сряда.

За втория изпит в момента зрелостниците избират между 8 профилиращи предмета - чужд език, математика, физика и астрономия, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, история и цивилизация, география и икономика и философия. След приемането на закона към тези предмети ще се добавят още 5 - информатика, информационни технологии, предприемачество, музика и изобразително изкуство.

Чуждите езици, по които може да се държи изпит, се конкретизираха - английски, френски, немски, италиански, испански или руски. Бойка Маринска от Реформаторския блок поиска те да не се записват изрично, за да не са ощетени учениците, изучаващи екзотични езици като японски и др. Възможността за матура по различни от посочените езици обаче остана само за изпитите, които са по желание. За да се явят на такъв изпит, учениците трябва да са го изучавали в избираемите часове като профилиращ предмет във втория етап на гимназиалното образование.

Депутатите Милен Михов от Патриотичния фронт и Иван Чолаков от ГЕРБ предложиха втората матура да може да бъде и по спорт, а Валери Жаблянов от БСП - и по хореография. Мнозинството депутати обаче, както и Министерството на образованието, не подкрепиха идеите, тъй като изпитът по спорт не би бил равнопоставен на изпитите по другите предмети, а хореографията не е включена в държавните учебни планове.

Първият задължителен зрелостен изпит, както и сега, ще бъде по български език и литература. Обхватът му обаче се стеснява, решиха депутатите. Занапред той ще се полага не върху учебното съдържание, изучавано от 9-и до 12-и клас, а върху наученото само през втория етап на гимназиалното образование, който според новия закон е между 10-и и 12-и клас. От БСП настояха положението да се запази, но мотивът на вносителите от ГЕРБ бе, че ...

Виж цялата новина тук: Сега

Автор: Силвия Георгиева

Споделете с приятели

« ПредишнаСледваща »

Открий ни в: