Тетрадката по човекът и обществото е полезно помагало, с което учениците успешно се подготвят по всички теми в учебника. Разработките в нея са подчинени на основната цел да подпомогнат усвояването, разбирането, осмислянето и систематизирането на знанията от децата. Обхванати са всички теми от учебника. Задачите произтичат пряко от учебното съдържание и не изискват издирване на допълнителна информация и участие на родителя при изпълнението им.
В тетрадката са поместени разнообразни по вид тестови задачи, както и упражнения за:
- търсене на последователност и съответствия;
- откриване на верни или грешни твърдения;
- попълване на пропуснати думи в изречения и текстове;
- формулиране на свободни отговори;
- разпознаване и извличане на информация от изображения;
- работа с таблици, карти, схеми, кръстословици, решетки с думи.
Учениците имат възможност да изпълняват и задачи с творчески характер, както и да описват резултатите от работата си по проекти. По преценка на учителя работят самостоятелно или екипно по време на уроците или в часовете за самоподготовка. След темите за обобщение в учебника могат да направят самопроверка и самооценка на знанията и уменията си.
Мария Босева завършва 9 ФЕГ„Алфонс дьо Ламартин” в гр. София и специалност „История” във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”. През 1984 – 1989 г. работи като преводач и проучвател в Института за военна история. От 1989 г. е редактор по история в издателство „Просвета”. Автор, съавтор и съставител е на десетина учебни помагала по предметите човекът и обществото и история и цивилизация: атласи, тетрадки, работни листове, сборници със задачи и тестове. Съавтор е в учебниците по средновековна история за 8. клас (с проф. Пламен Павлов и доц. Александър Николов). Интересите ѝ са в областта на използването на интерактивните методи и подходи в обучението и в разработването на електронни учебни ресурси. Член е на Сдружението на преподавателите по история в България, част от Европейската асоциация на преподавателите по история ЕВРОКЛИО.
Поли Рангелова е потомствен начален учител с богат опит в училищната практика. Завършила е магистратура в СУ „Св. Климент Охридски” със специалност Начална училищна педагогика. Преподавател е в 137 СОУ „Ангел Кънчев”, град София. Отскоро работи и като редактор начално образование в издателство „Просвета”.
Има разностранни професионални интереси, свързани с прилагането високотехнологични продукти в обучението и с внедряването на иновативни практики в работата с ученици от 1. – 4. клас. Участвала е в български и международни проекти, които имат за цел да повишат качеството на българското начално образование. Награждавана е за участие в Националния конкурс „Училището – желана територия на ученика'”. Създател и администратор е на образователни общности в интернет, като най-популярната от тях е общност „Начално образование”.
Автор е на учебни помагала по български език за ученици от 2. – 4. клас към издателство „Просвета”. В интернет е публикувала редица статии в помощ на началния учител, както и разнообразни електронни ресурси за по-ефективно обучение на малките ученици.
Цветелина Пейкова завършва специалност „География” в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. От 1988 г. е учител по география и икономика в 79 СУ „Индира Ганди” – София. Притежава втора професионално-квалификационна степен. Участвала е в работни групи на МОН за изработване на: държавни образователни стандарти, учебни програми по география и икономика и материали за ДЗИ. Била е оценител на учебници и учебни помагала към Министерството на образованието и науката. Член е на екипи в международни проекти на ЕС по програмите „Коменски” и „Еразъм+”. Автор е на задачите в електронните учебници по география и икономика за 5., 6. и 7. клас на издателство „Просвета”. Обучител е в онлайн семинари на издателството за работа с електронните учебници. Автор е на учебни помагала по география и икономика в прогимназиален и гимназиален етап.