Новини


7Юни2016

В топ гимназиите ще се влиза поне с две петици от изпитите

Летвата за 10-те най-желани столични гимназии след седми клас тази година ще е около 10.15 общ сбор на оценките по български и математика, т.е. с минимум петица (5.07) по всеки от двата предмета. Това показва статистиката за успеваемостта на учениците в София-град, където борбата за място в елитно училище е най-жестока. Данните са от изключително значение за кандидат-гимназистите и родителите им, защото показват къде се намира детето им спрямо постигнатия от него резултат.

Свободните места в т.нар. елитни гимназии в столицата, сред които Испанската, Френската, Първа и Втора английска, Първа и Втора немска и т.н., тази година са около 1550. От статистиката на РИО-София става ясно, че 1560 са учениците, които имат сбор от двете оценки над 10.159, т.е. това е прагът, под който децата едва ли ще имат шанс да влязат в топ паралелка. Балът в повече езикови гимназии се определя, като се съберат оценките по математика и български от дипломата плюс удвоения сбор на тези оценки от националното външно оценяване. Някои математически гимназии обаче, като например СМГ, в която м.г. се влизаше най-трудно, изискват и допълнителен изпит по биология.

Данните показват, че нито един седмокласник не е успял да постигне най-висок резултат - 12, т.е. две шестици по двата предмета. Най-доброто постижение обаче е близко до максимума - то принадлежи на момиче, като сборът от оценките му е 11.939.

Вчера бе първият от общо три дни (6, 7 и 8 юни), в които учениците в присъствието на родител могат да се запознаят с проверената си изпитна работа. В 22-ро СОУ "Г. С. Раковски" те могат да се осведомят как са били оценявани по български, а в 18-о СОУ "У. Гладстон" - по математика. Родители коментираха, че някои преценки са твърде спорни. Масово децата са били наказани например за задачата от теста по български, в която се изисква преобразуване от пряка в непряка реч на подчертана част от изречението. При вярно преобразуване проверяващите дават 0 точки от 3 възможни само защото детето не е преписало цялото изречение в отговора. "Децата се санкционират за елементарни неща, резултатите им се занижават умишлено, защото просто има твърде много желаещи за много малко избрани училища в София", коментираха помежду си майки и татковци на седмокласници. Появиха се и слухове, че един от отговорите по математика е сменен след изпита от МОН.

Напрежение продължава да предизвиква и скалата за оценяване на изпитите след 7-и клас, при която прагът за тройка е еднакъв и за двата модула. Както "Сега" писа, на първия модул по математика, който е задължителен за всички, двойките са една трета - 18 000. Когато се вземе предвид и вторият модул, който е само за кандидатстващите в гимназия, двойките падат на 3881, тъй като проверяващите са дали допълнителна точка дори за правилен чертеж. "Не е справедливо при първия по-лесен модул тройка да се пише при 16 точки от възможни 65, а при втория, с който максималните точки стават 100, прагът за среден отново да е 16 т.", възмущаваха се родители.



ГЛЕДНИ ТОЧКИ

Зам.-министър Диян Стаматов коментира вчера пред Нова ТВ, че тазгодишната скала за оценяване от 2 до 6 не показва достатъчно добре степените на подготовка на учениците. "Явно е, че има проблем и то е много сериозен. От няколко години има тенденция към понижаване на знанията на учениците по математика", коментира той. Затова според него трябва да се постави основен акцент в преподаването на логически задачи, които са...

 

Виж цялата новина тук: "Сега"

Автор: Силвия Георгиева

Споделете с приятели

« ПредишнаСледваща »

Открий ни в: