Книги за лятната ваканция



Предстоят слънчеви летни дни, изпълнени с игри и забавления. Какво по-хубаво, ще кажете, от това!
А може би има едно... Четенето на интересни книги, които ни срещат с незабравими и вълнуващи герои.

Любимите ни юношески книги са много и знаем, че изборът ще бъде труден. Затова препоръчваме
на учениците през лятната ваканция да прочетат следните книги, съобразени с учебната програма.

 

СЛЕД ЗАВЪРШЕН 1. КЛАС


 

Към читанките на „Просвета – София”

• „Български народни приказки” – Ангел Каралийчев
• „Патиланци” – Ран Босилек
• „Ние, врабчетата” – Йордан Радичков
• „Хитър Петър” – Сава Попов
• „Приказки по телефона” – Джани Родари
• „Басни” – Езоп
• „Мечо Пух” – Алън Милн
• „Приказки” – Ханс Кристиан Андерсен

Към читанките на „Просвета Плюс”

• „Български народни приказки”
• „Приказки на народите”
• „Пет приказки” – Валери Петров
• „Басни” – Езоп
• „Пипи Дългото чорапче” – Астрид Линдгрен
• „Писма на един дакел” – Станка Пенчева
• „Хитър Петър” – Сава Попов

 

СЛЕД ЗАВЪРШЕН 2. КЛАС


 

Към читанките на „Просвета – София”

• „Стихотворения” – Елисавета Багряна
• „Стихотворения, приказки и гатанки” – Асен Разцветников
• „Приказки” – Георги Райчев
• „Приказки” – Светослав Минков
• „Български вълшебни приказки” – Николай Райнов
• „Басни” – Жан дьо Лафонтен
• „Детска енциклопедия”
• „Приключенията на Лукчо” – Джани Родари
• „Приключенията на Пинокио” – Карло Колоди
• „Повести за Карлсон” – Астрид Линдгрен

Към читанките на „Просвета Плюс”

• „Приказки от цял свят”
• „Български народни приказки” – Ангел Каралийчев
• „Народни приказки” – Ран Босилек
• „Приказки по телефона” – Джани Родари
• „Меко казано” – Валери Петров
• „Небивалици” – Доналд Бисет

 

СЛЕД ЗАВЪРШЕН 3. КЛАС


 

Към читанките на „Просвета – София”

• „Тошко Африкански” – Ангел Каралийчев
• „Крокодилът Гена” – Едуард Успенски
• „Пипи Дългото чорапче” – Астрид Линдгрен
• „Историята на доктор Дулитъл” – Хю Лофтинг
• „Емил от Льонеберя” – Астрид Линдгрен
• „Приключенията на Том Сойер” – Марк Твен
• „Лили Чудото” – Книстер
• „Алиса в Страната на чудесата” – Луис Карол

Към читанките на „Просвета Плюс”

• „Приказки от хиляда и една нощ”
• „Приказки” – Ханс Кристиан Андерсен
• „Български митове и легенди”
• „Лакомото мече” – Емилиян Станев
• „Приключенията на Том Сойер” – Марк Твен
• „Малки жабешки истории” – Йордан Радичков
• Стихотворения за деца

 

СЛЕД ЗАВЪРШЕН 4. КЛАС


 

• Древногръцки мит за произхода на боговете
• Библейски разказ за началото на света (Библейска книга „Битие”)
• „Господ и дяволът правят света”
• „Тримата братя и златната ябълка”
• „Златното момиче”
• „Троица братя града градяха”
• „Хайдути. Баща и син” – Христо Ботев
• „Легенда за рома”
• „Главатарят, който искал да плени месечината”
• „Котаракът наставник, или котаракът в чизми” – Шарл Перо
• „Грозното патенце” – Ханс Кристиан Андерсен
• „Похитителят на мълнии” – Рик Риърдън
 

 

СЛЕД ЗАВЪРШЕН 5. КЛАС


 

• „Хубава си, моя горо” – Любен Каравелов
• „Отечество любезно, как хубаво си ти!” – Иван Вазов
• „Моето семейство и други животни” – Джералд Даръл
• „Косачи” – Eлин Пелин
• „Под игото” (главите „Радини вълнения” и „Представлението”) – Иван Вазов
• „Принцът и просякът” – Марк Твен
• „Братчетата на Гаврош” – Христо Смирненски
• „Серафим” – Йордан Йовков
• „Автобиография” – Бранислав Нушич
• „Малкият принц” – Антоан дьо Сент-Екзюпери
 

 

СЛЕД ЗАВЪРШЕН 6. КЛАС


 

• „Стани, стани, юнак балкански” и „Вятър ечи, Балкан стене” – Добри Чинтулов
• „На прощаване в 1868 г.” – Христо Ботев
• „Немили-недраги” (глави I, II, III, V, X и ХVII), „Една българка”, „Опълченците на Шипка” и „Българският език” – Иван Вазов
• „До Чикаго и назад” („Чикагското изложение”) и „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин” („Бай Ганьо пътува”) – Алеко Константинов
• „Неразделни” – Пенчо Славейков
• „Заточеници” – Пейо Яворов
• „По жътва” – Елин Пелин
• „По жицата” – Йордан Йовков
 

 

СЛЕД ЗАВЪРШЕН 7. КЛАС


 

• Старогръцка митология (митът за Прометей, Тивански митологичен цикъл, Троянски митологичен цикъл)
• „Илиада” – Омир
• „Любов” – Сафо
• „Антигона” – Софокъл
• Библията (библейски сюжети за грехопадението, Каин и Авел, Мойсей, Св. Богородица, Исус, Син Божи)
• Пространно житие на Константин-Кирил Философ
• „Азбучна молитва” – Константин Преславски
• „За буквите” – Черноризец Храбър
• „Декамерон” („Притчата за трите пръстена”) – Джовани Бокачо
• „Дон Кихот” (глави І и VIII) – Мигел де Сервантес
• „Хамлет” и сонети 91 и 130 – Уилям Шекспир
 

 

СЛЕД ЗАВЪРШЕН 8. КЛАС


 

• „Пътешествията на Гъливер” – Джонатан Суифт
• „Дон Жуан” – Джордж Байрон
• „Евгений Онегин” – Александър Пушкин
• „Дядо Горио” – Оноре дьо Балзак
• „Мадам Бовари” – Гюстав Флобер
• „Сплин” – Шарл Бодлер
• „Есенна песен” – Пол Верлен
• „История славянобългарска” – Паисий Хилендарски
• „Изворът на Белоногата” – Петко Р. Славейков
• „Майце си”, „Моята молитва”, „Хаджи Димитър”, „Обесването на Васил Левски” и „Странник” – Христо Ботев
 

 

СЛЕД ЗАВЪРШЕН 9. КЛАС


 

• „Левски”, „Под игото” (главите „Гост”, „Новата молитва на Марка” и „Пиянство на един народ”) – Иван Вазов
• „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин” („Бай Ганьо се върна от Европа”) – Алеко Константинов
• „Cis moll” – Пенчо Славейков
• „Арменци”, „Две хубави очи” и „В часа на синята мъгла” – Пейо Яворов
• „Да се завърнеш в бащината къща” („Скрити вопли”) – Димчо Дебелянов
• „Гераците” – Елин Пелин
• „Септември” – Гео Милев
• „Зимни вечери” – Христо Смирненски
• „Повест” – Атанас Далчев
• „Албена” и „Индже” – Йордан Йовков
• „Писмо” („Ти помниш ли морето и машините...”) – Никола Вапцаров
• „Тютюн” (1951) (І част, глави І и ХVІ) – Димитър Димов
• „Дърво без корен” – Николай Хайтов
• „Нежната спирала” – Йордан Радичков
 

 

СЛЕД ЗАВЪРШЕН 10. КЛАС


 

• „Железният светилник” – Димитър Талев
• „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин” („Бай Ганьо журналист”) – Алеко Константинов
• „Балкански синдром” – Станислав Стратиев
• „Паисий”, „Новото гробище над Сливница” и „При Рилския манастир” – Иван Вазов
• „История” – Никола Вапцаров
• „Ноев ковчег” – Йордан Радичков
• „Борба” и „До моето първо либе” – Христо Ботев
• „Андрешко” – Елин Пелин
• „Приказка за стълбата” – Христо Смирненски
• „Крадецът на праскови” – Емилиян Станев
• „Градушка” – Пейо Яворов
• „Спи езерото” – Пенчо Славейков
 

 

СЛЕД ЗАВЪРШЕН 11. КЛАС


 

• „Аз искам да те помня все така” – Димчо Дебелянов
• „Колко си хубава!” – Христо Фотев
• „Посвещение” – Петя Дубарова
• „Спасова могила” и „Ветрената мелница” – Елин Пелин
• „Молитва” – Атанас Далчев
• „Вяра” – Никола Вапцаров
• „Песента на колелетата” – Йордан Йовков
• „Балада за Георг Хених” – Виктор Пасков
• „Две души” – Пейо Яворов
• „Потомка” – Елисавета Багряна
• „Честен кръст” – Борис Христов


Споделете с приятели


Открий ни в: