Новини


21Ное2014

Милена Дамянова: ГЕРБ се отказа от задължителна градина за 4-годишните

Интервю на Анета Петкова с депутата от 43-тото НС от ГЕРБ и бивш зам.-министър на образованието Милена Дамянова по повод намеренията на партията за реформи в просветата и дали ще има промени в новия проектозакон за средното образование

-Ще внесе ли ГЕРБ нов проектозакон за средното образование или ще изчакате Министерският съвет и новият просветен министър да вкарат свое предложение, г-жо Дамянова?

- От две години повтарям, че губим ценно време за реализиране на реформа в
образованието. Ужасно сме закъснели, ние, политиците сме в дълг към
нашите деца. Не може да продължим да гледаме как стоим на опашката по
грамотност. Затова в ГЕРБ разработихме цялостен проект за реформи в
образованието, от които законопроектът е част. Водихме дълги
дискусии в продължение на 3 години в предходния ни мандат, имаше
поредица от обсъждания на проектозакона в продължение на 8 месеца в 41-то
Народно събрание, но за съжаление за малко не достигна времето той да бъде
приет. Сега дебати и дискусии по направените предложения също ще има, но
ние настояваме те да се случват в парламента, за да вървим напред.

- В документа, който предстои да внесете, има ли промени? Готови ли сте
на отстъпки по спорните въпроси, които предизвикаха оживени
дискусии в 41-вия парламент: задължителната подготовка
за 4-годишните, държавните образователни изисквания, повтарянето на
първи клас, узаконяването на неформалните родителски кооперативи и
т.н.?

- Основната дискусионна тема беше задължителната детска градина за 4-годишните. ГЕРБ ще отстъпи от това предложение. Дебатът тогава показа, че за тази мярка няма нужната обществена подкрепа. В проектозакона няма да го има спорния текст за задължителна градина от 4-годишна възраст. Независимо, че аз считам тази мярка за правилна, моментът не е за нея. За държавните образователни изисквания нямаше спорове. Те, заедно с учебната програма и учебниците, са в основата на промяната. Тук очаквам много ясни действия от министъра на образованието и неговия екип. Тяхна е задачата да рестартират дебата за промяна на учебните програми. Той бе замразен през последните 2 години от кабинета „Орешарски“. Програмите са тези, които определят съдържанието на учебниците. Те са тези, които трябва да бъдат и олекотени, и осъвременени. Без промяна на програмите, и учебниците няма да се променят. Да, това е много труден дебат, който трябва да се води публично, ще носи много критики и работа, но е неизбежен, ако искаме да имаме модерно образование. Процесите на промяна трябва да вървят паралелно.

- Новият министър на образованието се обяви за два учебника по един предмет. Това ще се отрази ли по някакъв начин на вашите отношения с коалиционния партньор, чийто представител е проф. Тодор Танев? В ГЕРБ защитавате позицията да няма ограничения.

- Нямаме различия в дебата за броя на учебниците. В 41-то Народно събрание представителите на Синята коалиция подкрепиха многообразието в учебниците. Трябва да направя уточнението, че всъщност децата ще учат по един учебник и държавата ще заплаща един учебник. Не мога да се съглася, че ограничаването на избора на учителя е решение, подходящо за 21-ви век. Фактът, че от всички европейски държави само в Гърция се прилага този подход, е показателен за неговата оценка. Възможността на учителите за избор е от ключово значение за успешния образователен процес. Резултатите от PISA и TIMMS са най-добри в държавите, които нямат ограничения при избора на учебници. Нали уж искаме и ние да стигнем някога челните места на тези класации?! С такива решения бягаме от първите, а не тичаме към тях. Същинският дебат не е за броя, а за ...

Виж цялата новина тук: Труд

Автор: Анета Петкова

Споделете с приятели

« ПредишнаСледваща »

Открий ни в: