Новини


21Фев2019

Диян Стаматов: Обществото не гледа с добро око на големите ни отпуски

Въпросът какъв вид отпуск трябва да се ползва в случай на грипна или дървена ваканция за пореден път разбуни учителската гилдия. Този път проблемна се оказва нова точка в колективния трудов договор, според която определените за неучебни дни по време на грипна епидемия се считат за "неприсъствени".

Заради различните тълкувания на въпросната разпоредба и създалото се напрежение от Съюза на работодателите в системата на народната просвета изпратиха покана до социалните партньори за предоговаряне на въпросния текст.
Досега при грипни или дървени ваканции нямаше изрични разпоредби.

Пред учителите имаше три варианта - да излязат в платен годишен отпуск (в рамките на полагаемите им се 48 дни на година или 56 за синдикални членове), да продължат да ходят на работа или да си пуснат болничен. Тази година за първи път в колективния трудов договор е предвиден текст, с който неучебните дни, обявени по задължително предписание на компетентен орган, определен с нормативен акт, се считат за "неприсъствени". Има и ограничение за тези дни - да са до 5.

Думата "неприсъствени" обаче се тълкува различно от юристи, директори и синдикати - не е ясно дали тя означава, че учителят непременно трябва да излезе в отпуск, нито какъв вид да бъде отпускът. Според синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" въпросните 5 дни са допълнителен отпуск.

Председателят на синдиката д-р Юлиан Петров обясни, че проблемът т.г. е дошъл най-вече от някои районни здравни инспекции, които не издавали заповеди, а само препоръки за грипна ваканция. В това някои директори виждали пречка да пуснат учителите си в отпуск. Според Петров сега трябва да се добави, че за неприсъствени дни се считат и тези, обявени със заповед на просветния министър...
 

 

Виж цялата новина тук: uchiteli.bg

Споделете с приятели

« ПредишнаСледваща »

Открий ни в: